JÓGA

Jógu u nás vede úžasná lektorka jógy https://www.jogapozornosti.com/  Eva Liptajová


HONEY FLOW YOGA 
ÚTERÝ 19:00


Sladká a regenerující kombinace jin a jang.

Honey flow jóga jako jemný tok medu, nabízí to nejlepší z obou světů, promyšlený způsob pohybu, uvolnění a relaxace.


Najděte něžnou sladkost v každém okamžiku, na podložce i mimo ni. Při praxi honey flow jemně zvýšíte svůj srdeční tep a poté přesunete svou pozornost na sekvence pro budování síly, které tradičně naleznete v jangovém stylu jógy (např. aštangajóga, powerjóga). Poté nechte své tělo rozplynout se v pasivněji držených ásanách v jinovém stylu. Tato část oslovuje především jinové části těla, kterými jsou: kosti, klouby, pojivové tkáně a fascie. Na rozdíl od svalů, které jsou jangové povahy a mají rády pohyb, pojivovou tkáň oslovíme spíše tichým a klidným přijetím.

Lekce určené pro všechny, kteří chtějí trochu zpomalit, ponořit se hlouběji dovnitř a vychutnávat si ásany a přechody mezi nimi, jako něžně a pomalou tekoucí med.

V úvodu lekce zařazuji dechové techniky, jemné protažení a rozehřátí těla, ásanovou praxi, kterou zvládnou i nováčci (nabízím varianty ásan), nakonec pak řízenou relaxaci.

S pokorou Vás srdečně provedu lekcí honey flow jógy.

Při lekcích jógy zdůrazňuji vnímání moudrosti svého těla a respektování jeho hranic.

Tak jako včely naplňují buňky plástve blahodárným medem, pojďme vyživit buňky v našem těle svou pozorností k dechu a tělu.

HATHA JÓGA
ČTVRTEK 19:00


Sanskrtské slovo "hatha" znamená "moc, sílu, úsilí". Tato nejstarobylejší a nejúčinnější forma jógy bývá známa i pod označením aštángajóga, kundaliníjóga nebo rádžajóga. Hathajóga pracuje s celou naší bytostí - tělem, myslí, emocemi i naší nejjemnější a nejméně uchopitelnou vnitřní přirozeností - jako se syrovým materiálem k učení, pozorování a propojení celého našeho bytí. Otevírá nás té nejplnější možné představivosti, inteligenci, nadšení a energii.

Jemná a přesto mocná jóga postavená na blahodárných účincích pránájámy - dechových technik, tedy vědomou prací s energií, delší výdrží v ásanách, relaxací a meditací.

Delší výdrže v ásanách k nám mnohdy silně promlouvají, můžeme vnímat nádherné rozpuštění nahromaděné tenze, netrpělivosti a strachu, mohou nás i rozzlobit. Vše je v pořádku, nic není špatně.

Máme v sobě síly, které nás brzdí či naopak pohánějí. Síly, s jejichž pomocí zvládáme životní výzvy a jež nás vedou.

S pokorou Vás srdečně provedu lekcí hathajógy. Vždy zařazuji dechové techniky, rozehřátí těla, ásanovou praxi s delšími výdržemi, které zvládnou i nováčci (nabízím varianty ásan), řízenou relaxací, kdy Vám předám moudrá slova jógasútry a končíme závěrečnou meditací.

Zavřete oči a nechte se vést...


Nebudu zde nikomu nic vnucovat, pouze předkládám několik možností, které mohou být ctěny při lekcích jógy.

 • Při vstupu do jógového sálu si najdeme své místo na podložce tak, abychom nerušili ostatní a již se koncentrujeme sami na sebe. Povídání s přítelem či přítelkyní zanecháme po lekci nebo ještě před lekcí. Ale prosím zkusme respektovat ty, kteří již sedí v sále, před samotným začátkem lekce a třeba se chtějí ponořit sami do sebe ať se zavřenýma či otevřenýma očima. Tak prosím, při příchodu do sálu se snažme zachovat ticho.

 • Jogín ctí pravidlo ahimsá (nenásilí) nejen vůči sobě, ale také vůči svému okolí.

 • Je ohleduplný k ostatním, respektuje jejich svobodu a nikterak zásadně je neomezuje. Je pravdivý k sobě i okolí.

 • Pokud si nejsem jist/a volbou lekce nebo s jejím obsahem či náročností, poradím se předem s vyučujícím lektorem.

 • Jogín ví, že lektor jógy není ani lékař, ani psychiatr. Je pouze nástrojem, který Vás bezpečně navede a vyvede z pozice a vede Vás osmi dílnou Pataňdžaliho stezkou jógy. Více viz zde.

 • O jakýchkoliv problémech, zdravotních i mentálních obtížích, případné medikaci předem informuji lektora a komunikuji s ním. Pokud bych zatajil/a nebo nepřiznal/a důležité informace, tak se vystavuji riziku kontraindikací na vlastní zodpovědnost. Pokud lektor vyhodnotí zdravotní stav jako nevyhovující, má právo zamezit Vám účast na výuce.

 • Pokud potřebuji radu, mohu se zeptat po lekci.

 • Jogín na veškeré lekce a výuku včetně terapií chodí včas, tj. 10 minut před začátkem výuky nebo terapie.

 • Do sálu nenosíme zbytečné věci, prosím pouze jógamatku, případně pití. Vše ostatní můžete nechat v převlékací místnosti, včetně telefonu, u kterého máme vypnuté vyzvánění a vibrace.

 • Do jógového sálu přicházíme bosí nebo v ponožkách, jak je komu pohodlné.

 • Nepoužíváme silné parfémy, protože mohou narušovat výuku (koncentrace, dechové techniky, meditace).

 • Přicházíme s prázdným žaludkem - tzn. dvě hodiny po větším jídle, hodinu po menším.

 • Při vstupu do jógového sálu si najdeme své místo na podložce tak, abychom nerušili ostatní, snažíme se koncentrovat na předmět výuky.

 • Víme, že jóga je pro každého, takže nesoutěžíme, nechováme se egoisticky, neporovnáváme se.

 • Někdy jsou během kurzů, workshopů i jiných akcí pořizovány dokumentační materiály, sloužící k propagaci lektorky nebo výuky. Na focení upozorňuji předem. Pokud si nepřejete být dokumentován/a, informujte, prosím, včas lektora.

Tento Etický kodex je platný a účinný ode dne 1.1.2021

Ze srdce Vám Děkuji za pochopení a moc se na Vás těším. Namasté ॐ